İYİ BİR OKUL BAŞARI GETİRİR Mİ?

Sorumluluk bilincimizin oluşmaya başladığı okul hayatında bize öğretilenler yaşamımızın önümüzdeki yıllarını etkin olarak şekillendirmektedir. Okulda başarıyı etkileyen ve tetikleyen öğrencinin yanı sıra okulun kendisidir. Peki iyi bir okul nasıl olmalı? İşte bunun cevabı:

İyi bir öğretmen şart

Artık çevremizde eskisi kadar deneyimli  öğretmenler bulmak zor. Özel okulların yaygınlaşmasıyla birlikte atanamayan ve yeni mezun öğretmenleri çok sık görebiliyoruz çevremizde. Şunu belirtmekte fayda var ki; deneyimli  ve işini severek yapan bir öğretmen, hayat boyu çocuklarımızın üstünde olumlu bir etki bırakacaktır. Hepimiz ilkokul öğretmenimizin ismini ezbere biliriz. Bu da hayatımızda ne kadar önemli olduğunu gösterir. Öğretmenin iyi olmasının yanı sıra iyi bir öğretmen-öğrenci iletişimi ve etkileşimi bilginin doğru bir şekilde aktarılmasına ve kendine güvenen bireyler yetişmesine katkıda bulunacaktır. Bu da geleceğe güvenle bakan bir toplum anlamına gelecektir. Unutmayalım ki en güzel yatırım çocuklarımızın eğitimine yapılan yatırımdır. 

Eğitim Metodları ve Eğitim Sistemlerinin Önemi

Çevremizdeki yeni eski tüm okulların kendine özgü vizyonu, misyonu ve eğitim metotları bulunuyor. Aslında hepimizin eğitimden beklentisi başkadır. Okulların velilere ve öğrencilere sunduğu bu eğitim yöntemlerinin uygun yöntem olup olmadığını yaşayarak ve okul ile doğru iletim kurarak anlayabiliriz. Teknoloji, eğitimdeki yaklaşımlar ve yaşadığımız çevre bu eğitim metotlarını şekillendirmektedir. Bu kapsamda öğrencilerin maksimum fayda edinmesi sağlanmaktadır. Önyargılı olmayıp, eğitimdeki bu değişime açık olmalı ve çocuklarımızın azami kazanç elde etmelerini sağlamalıyız.

Sosyal imkanlar yeteneklerin gelişimini tetikler

Özellikle özel okulların yaygınlaşmasıyla, çocukların ders yapmalarının yanı sıra, sosyan etkinliklerden de tek bir çatı altında faydalanmaları sağlanmaktadır. Okulun fiziki ve sosyal koşulları, çocukların özgürce yeteneklerini geliştirmesine imkan sunar. Mesela spor salonu ya da spor yapılan açık alanlar, sanatsal faaliyetlerin yerine getirilebileceği atölyeler, her türlü donanıma sahip laboratuvarlar çocukların kendilerini tanımasına, yeteneklerini belirlemesine olanak sağlar. Bundan dolayı okul seçiminde çocukları başarıya götüren önemli etkenlerdendir sosyal olanaklar...

Yabancı Dil, Yabancı Dil, Yabancı Dil

Global bir dünyada yaşıyoruz. Her geçen gün iletişim kanalları gelişmekte, artık tüm bilgiler cebimize girmiş durumda. Ancak bu bilgileri anlamak, algılamak için artık tek bir dil yetmiyor malesef. Hatta ilerde iyi bir iş imkanına sahip olmak, vizyon sahibi bireyler yetiştirmek, uluslararası alanda daha kolay iletişim kurabilmek için yabancı dilin önemi tartışılmaz bir önem taşıyor. Ebeveynler olarak hepimiz artık kızımızı oğlumu  göndermeyi düşündüğünüz okulun yabancı dil eğitimini önemsiyoruz. Tek dil değil, farklı dillerde de eğitim almalarını istiyoruz. Bunu sağlayan bir çok okul var. Okul seçimimizde etkili olan faktörlerin başında gelmekte hatta.

Teknolojik imkanlar çocuğumun beklentilerini karşılıyor mu?

Yapılan araştırmalar son yıllarda okullarda dijital ortamların varlığının öğrencileri gerçekten farklı kıldığını gösteriyor. Artık projektör ya da akıllı tahta olmayan sınıf yok gibi. Çocukların gelişen çağa ayak uydurmasu için dijital ve teknolojik alandaki ihtiyaçların karşılanması önemli. E tabi bunu sağlayan okulların da başarı yadsınamayacak kadar önemli. Teknolojik anlamda beklentilerin karşılandığı bir okul, hem veliyi hem de öğrenciği mutlu edecektir ve başarıya götürecektir. Bu kapsamda okul seçimi yaparken sınıftaki teknoljik materyellerin önemini mutlaka görmeli ve kavramalıyız.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

ÖZEL OKUL MU? DEVLET OKULU MU?

Okul kayıt yenileme dönemi bir çok okulda başladı bazılarımız seçimlerimizi yaptık, bazılarımız da hala çok kararsız...

Özellikle okul öncesin de ve ilkokulda karşımıza ilk çıkan soru : "Çocuğumu devlet okuluna mı göndermeliyim, yoksa özel okula mı?"

OKUL VE ÖĞRETMEN SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuğu olan ailelerin ortak sorunlarından biri de Okul Seçimi konusudur. Bir çok aile kızını ya da oğlunu hangi okula göndereceği konusunda çoğu zaman kararsız durumda kalıyor. Çünkü yanlış okul seçimi bir çocuğun tüm hayatını etkileyebiliyor ve bundan dolayı okula karar verirken bazen çok iyi araştırma yapmak önemli bir konu haline geliyor. Peki sizce Okul seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Okul seçiminde öğretmenin önemi nedir? Okulun fiziksel koşulları, sosyal imkanları ne derece önemli? Devlet okulunda sunulan imkanlar yeterli midir?

OKUL HAYATINDA ÖDEVİN ÖNEMİ NEDİR?

Ödevler çocuklara bağımsız çalışmayı, sorumluluk almayı öğretmek için önemli araçlardır.  Ama bir çok çocuk neden ödev yapması gerektiğini anlayamaz ve çoğu zaman ailesinin ve öğretmeninin zorlaması ile yapar. 

ÖZEL ÖĞRETİM DESTEĞİ YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

 Tercih işlemleri 4 Eylül ve 10 Eylül 2015  tarihleri arasında gerçekleştirilen MEB Özel Okul Eğitim Öğretim Desteği Yerleştirme Sonuçları 11 Eylül Cuma günü açıklanıyor. Eğitim Öğretim desteği çerevesinde Okul Öncesi öğrencilere 2.680 TL, İlkokul öğrencilerine 3.220 TL, Ortaokul ve Ortaöğretim öğrencilerine  3.750 TL, Temel Lise öğrencilerine 3.220 TL destek verilecek.

2016 - 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURULARI

2016 -2017 Eğitim Öğretim Desteği Başvuruları hakkında detaylar 6 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazetede tebliğ edildi. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında, özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler eğitim ve öğretim desteğine başvurabilecek.

ÇOCUKLAR DA UNUTABİLİR, PEKİ BİZ SÜREKLİ HATIRLATMALI MIYIZ?

Okul çağındaki çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur unutkanlık. Sabah okula gitmeden önce çocuğumuza her şeyi hatırlatmak gereği hissetmişizdir. Onun menejeri gibi peşinde gezer dururuz.. "Kitabını aldın mı, ödevini yaptın mı, beslenme çantanı aldın mı" gibi soruları sürekli sorar dururuz. Peki bunu yaparken çocuğumuza iyilik mi etmiş oluyoruz?

2015 - 2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İLK VE ORTA ÖĞRETİM DERS KİTAPLARI

2015 - 2016 Eğitim Öğretim Yılında Okutulacak İlk ve Orta Öğretim Ders Kitapları açıklandı. Aşağıdaki tablodan İlk Öğretim ve Orta Öğretim ders kitaplarına tıklayarak bilgisayarınıza online olarak indirebilirsiniz. Tüm Öğrencilerimize yeni öğretim yılında başarılar dileriz...

2016 - 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

5580 sayılı Kanun kapsamında açılan özel okullarda okuyacak 75.000 öğrenciye eğitim ve öğretim desteği verilecek. 2016-2017 eğitim öğretim yılı için Eğitim Öğretim Desteği Kılavuzu 11 Ağustos'ta MEB tarafından yayınlandı. Bu kılavuzda öğrencilere verilecek olan öğretim desteği tutarları da yer alıyor. Buna göre: Okul Öncesi öğrencilere 2.860 TL, İlkokul öğrencilerine 3.440 TL, Ortaokul ve Ortaöğretim öğrencilerine  4.000 TL, Temel Lise öğrencilerine 3.440 TL destek verilecek.

OKUL FOBİSİ NASIL AŞILIR?

Uzun bir tatilden sonra okullar açıldı. Bir çok özel okul yeni eğitim ve öğretim dönemine bir kaç hafta önce başladı. Diğerleri ise 28 Eylül itibariyle eğitime başladı. Çocuklarımızın bir kısmı okul ile yeni tanıştı ve ders zili onlar için ilk kez çaldı. Güle oynaya okula giden çocukların yanı sıra okula yeni başlayan ve  bu süreçte alışmakta zorluk yaşayan çocuklar da var. Bu süreçte hem çocukları hem de anne babaları bazı zorluklar bekliyor malasef. Ama bunlar aşılmayacak şeyler değil. Okul fobisi denilen bu sıkıntı, okula yeni başlayan çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durum.

EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER

Özel okullarda okuyan öğrenciler için 2016-2017 Öğretim yılı Eğitim Öğretim Desteği başvuruları 15 Ağustos 2016 tarihinde başlıyor. Veliler 2 Eylül 2016 tarihine kadar başvurularını yapabilecekler. Özel okul teşviğinden faydalanmak için başvuru koşulları neler? Öğrenmek için TIKLAYINIZ.