İYİ BİR OKUL BAŞARI GETİRİR Mİ?

Sorumluluk bilincimizin oluşmaya başladığı okul hayatında bize öğretilenler yaşamımızın önümüzdeki yıllarını etkin olarak şekillendirmektedir. Okulda başarıyı etkileyen ve tetikleyen öğrencinin yanı sıra okulun kendisidir. Peki iyi bir okul nasıl olmalı? İşte bunun cevabı:

İyi bir öğretmen şart

Artık çevremizde eskisi kadar deneyimli  öğretmenler bulmak zor. Özel okulların yaygınlaşmasıyla birlikte atanamayan ve yeni mezun öğretmenleri çok sık görebiliyoruz çevremizde. Şunu belirtmekte fayda var ki; deneyimli  ve işini severek yapan bir öğretmen, hayat boyu çocuklarımızın üstünde olumlu bir etki bırakacaktır. Hepimiz ilkokul öğretmenimizin ismini ezbere biliriz. Bu da hayatımızda ne kadar önemli olduğunu gösterir. Öğretmenin iyi olmasının yanı sıra iyi bir öğretmen-öğrenci iletişimi ve etkileşimi bilginin doğru bir şekilde aktarılmasına ve kendine güvenen bireyler yetişmesine katkıda bulunacaktır. Bu da geleceğe güvenle bakan bir toplum anlamına gelecektir. Unutmayalım ki en güzel yatırım çocuklarımızın eğitimine yapılan yatırımdır. 

Eğitim Metodları ve Eğitim Sistemlerinin Önemi

Çevremizdeki yeni eski tüm okulların kendine özgü vizyonu, misyonu ve eğitim metotları bulunuyor. Aslında hepimizin eğitimden beklentisi başkadır. Okulların velilere ve öğrencilere sunduğu bu eğitim yöntemlerinin uygun yöntem olup olmadığını yaşayarak ve okul ile doğru iletim kurarak anlayabiliriz. Teknoloji, eğitimdeki yaklaşımlar ve yaşadığımız çevre bu eğitim metotlarını şekillendirmektedir. Bu kapsamda öğrencilerin maksimum fayda edinmesi sağlanmaktadır. Önyargılı olmayıp, eğitimdeki bu değişime açık olmalı ve çocuklarımızın azami kazanç elde etmelerini sağlamalıyız.

Sosyal imkanlar yeteneklerin gelişimini tetikler

Özellikle özel okulların yaygınlaşmasıyla, çocukların ders yapmalarının yanı sıra, sosyan etkinliklerden de tek bir çatı altında faydalanmaları sağlanmaktadır. Okulun fiziki ve sosyal koşulları, çocukların özgürce yeteneklerini geliştirmesine imkan sunar. Mesela spor salonu ya da spor yapılan açık alanlar, sanatsal faaliyetlerin yerine getirilebileceği atölyeler, her türlü donanıma sahip laboratuvarlar çocukların kendilerini tanımasına, yeteneklerini belirlemesine olanak sağlar. Bundan dolayı okul seçiminde çocukları başarıya götüren önemli etkenlerdendir sosyal olanaklar...

Yabancı Dil, Yabancı Dil, Yabancı Dil

Global bir dünyada yaşıyoruz. Her geçen gün iletişim kanalları gelişmekte, artık tüm bilgiler cebimize girmiş durumda. Ancak bu bilgileri anlamak, algılamak için artık tek bir dil yetmiyor malesef. Hatta ilerde iyi bir iş imkanına sahip olmak, vizyon sahibi bireyler yetiştirmek, uluslararası alanda daha kolay iletişim kurabilmek için yabancı dilin önemi tartışılmaz bir önem taşıyor. Ebeveynler olarak hepimiz artık kızımızı oğlumu  göndermeyi düşündüğünüz okulun yabancı dil eğitimini önemsiyoruz. Tek dil değil, farklı dillerde de eğitim almalarını istiyoruz. Bunu sağlayan bir çok okul var. Okul seçimimizde etkili olan faktörlerin başında gelmekte hatta.

Teknolojik imkanlar çocuğumun beklentilerini karşılıyor mu?

Yapılan araştırmalar son yıllarda okullarda dijital ortamların varlığının öğrencileri gerçekten farklı kıldığını gösteriyor. Artık projektör ya da akıllı tahta olmayan sınıf yok gibi. Çocukların gelişen çağa ayak uydurmasu için dijital ve teknolojik alandaki ihtiyaçların karşılanması önemli. E tabi bunu sağlayan okulların da başarı yadsınamayacak kadar önemli. Teknolojik anlamda beklentilerin karşılandığı bir okul, hem veliyi hem de öğrenciği mutlu edecektir ve başarıya götürecektir. Bu kapsamda okul seçimi yaparken sınıftaki teknoljik materyellerin önemini mutlaka görmeli ve kavramalıyız.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

ÖZEL OKUL MU? DEVLET OKULU MU?

Okul kayıt yenileme dönemi bir çok okulda başladı bazılarımız seçimlerimizi yaptık, bazılarımız da hala çok kararsız...

Özellikle okul öncesin de ve ilkokulda karşımıza ilk çıkan soru : "Çocuğumu devlet okuluna mı göndermeliyim, yoksa özel okula mı?"

OKUL VE ÖĞRETMEN SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuğu olan ailelerin ortak sorunlarından biri de Okul Seçimi konusudur. Bir çok aile kızını ya da oğlunu hangi okula göndereceği konusunda çoğu zaman kararsız durumda kalıyor. Çünkü yanlış okul seçimi bir çocuğun tüm hayatını etkileyebiliyor ve bundan dolayı okula karar verirken bazen çok iyi araştırma yapmak önemli bir konu haline geliyor. Peki sizce Okul seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Okul seçiminde öğretmenin önemi nedir? Okulun fiziksel koşulları, sosyal imkanları ne derece önemli? Devlet okulunda sunulan imkanlar yeterli midir?

BAKICI SORUNSALI

Çalışan her annenin ortak sorunsalı... Allah çocuklarımızın karşısına iyi insanlar çıkarsın cümlesini ilk kullandıran durum...
Çok yüksek kriterlerle aramaya başlayıp, zaman geçtikçe daha az seçici olunup, sonunda iyi insan olsun da gerisi önemli değil noktasına geldiğiniz kavram...
İçinizde hep bir soru işareti taşıyacağınız ama hayatta belki de en çok güvenmek istediğiniz insanı bulma çabası...

BİLSEM SINAV SONUÇLARI

BİLSEM - 2016 Grup Tarama Sınav Sonuçları 9 Mart 2016'da açıklanıyor. 3. ve 4. Sınıf düzeyindeki öğrencilerin Grup Tarama Sınavı 14.02.2016 Pazar günü tamamlanmıştı. 2016 BİLSEM Grup Tarama Sınavı Sonuçları için TIKLAYINIZ.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yaz tatilinin sonuna yaklaşmış olduğumuz bu haftalarda, herkesin cevabını merakla beklediği soru: "Okullar ne zaman açılacak?" yani diğer bir değişle "2017-2018 Eğitim Öğretim dönemi ne zaman başlayacak?" Bildiğiniz gibi ilk ve orta dereceli okullar 9 Haziran 2017 tarihinde kapanmış ve okullar yaklaşık 3 aylık bir yaz tatili dönemine girmişti.  Peki yeni eğitim öğretim dönemi ne zaman başlıyor?

HANGİ OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM?

2015-2016 öğretim yılı 14 Eylül 2015 tarihinde başlıyor. Peki bulunduğunuz adrese göre hangi okula kayıt yaptıracaksınız? Adresinize hangi okul çıkıyor? Bunu bir tık ile öğrenebilirsiniz. e-Kayıt uygulaması sonucu adres bilginize göre Anasınıfı, İlkokul 1. sınıf veya Ortaokul 5. sınıfa kayıt yaptırmanız gereken okulu görmek için MEB tarafından aşağıda kısayolu verilen linki tıklayabilirsiniz.

MiGROS OYUNCAK VE KIRTASİYE İNDİRİMİ BAŞLADI

Her sene olduğu gibi Tüm Migroslar; Oyuncak, Kırtasiye ve Çocuk Kitaplarında 23 Nisan'a özel olarak %60'a varan indirim fırsatı sunuyor. Sadece 5 gün düzenlenecek bu Migros indirimi hiç şüphesiz tüm çocuklarımızı sevindirecek. Anne ve babalar ise yıl boyu tüm kırtasiye ihtiyaçlarını Migros'lardan karşılamayı planlanıyor. Migrosun %60'a varan Oyuncak, Kırtasiye ve Kitap indirim kampanyası ile ilgili detaylar şu şekilde: 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okullar ne zaman açılacak ve 2015 - 2016 Eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Bildiğiniz gibi ilk ve orta dereceli okullar 10 Haziran 2015 tarihinde kapanmış ve okullar yaklaşık 3 aylık yaz tatiline girmişti.  Öğrenciler tüm sene boyunca çalıştılar ve bu uzun tatili hak ettiler. Peki yeni eğitim öğretim dönemi ne zaman başlıyor? Yaz tatili ne zaman bitecek? 2015 - 2016 eğitim-öğretim döneminin / yılının ilk zili ne zaman çalacak diye merak ediyorsanız cevabını aşağıda bulabilirsiniz

DOST KOLEJİ OKUL OLGUNLUĞU TEST GÜNLERİ

Çocuğunuz Okula Hazır mı? Dost Koleji,  2016-2017 eğitim öğretim yılında okula başlayacak olan çocukların "okul hayatına hazır olup olmadıklarını" tespit etmek amacıyla, Dost Koleji Okul Olgunluğu Test Günleri düzenliyor. Dost Kolejinin düzenlediği bu etkinlik ile ilgili olarak detaylar için TIKLAYINIZ.

YURT BAŞVURULARI İÇİN SON GÜN 17 AĞUSTOS

Üniversite sonuçlarının açıklanması ve yerleştirme işlemlerinin sona ermesinin ardından Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında barınacak öğrencilerin başvuruları başladı. Başvurular 10 Ağustos Pazartesi gecesi itibariyle alınıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre yurt başvurularının 17 Ağustos 2015 Pazartesi gününe kadar yapılacak.