İYİ BİR OKUL BAŞARI GETİRİR Mİ?

Sorumluluk bilincimizin oluşmaya başladığı okul hayatında bize öğretilenler yaşamımızın önümüzdeki yıllarını etkin olarak şekillendirmektedir. Okulda başarıyı etkileyen ve tetikleyen öğrencinin yanı sıra okulun kendisidir. Peki iyi bir okul nasıl olmalı? İşte bunun cevabı:

İyi bir öğretmen şart

Artık çevremizde eskisi kadar deneyimli  öğretmenler bulmak zor. Özel okulların yaygınlaşmasıyla birlikte atanamayan ve yeni mezun öğretmenleri çok sık görebiliyoruz çevremizde. Şunu belirtmekte fayda var ki; deneyimli  ve işini severek yapan bir öğretmen, hayat boyu çocuklarımızın üstünde olumlu bir etki bırakacaktır. Hepimiz ilkokul öğretmenimizin ismini ezbere biliriz. Bu da hayatımızda ne kadar önemli olduğunu gösterir. Öğretmenin iyi olmasının yanı sıra iyi bir öğretmen-öğrenci iletişimi ve etkileşimi bilginin doğru bir şekilde aktarılmasına ve kendine güvenen bireyler yetişmesine katkıda bulunacaktır. Bu da geleceğe güvenle bakan bir toplum anlamına gelecektir. Unutmayalım ki en güzel yatırım çocuklarımızın eğitimine yapılan yatırımdır. 

Eğitim Metodları ve Eğitim Sistemlerinin Önemi

Çevremizdeki yeni eski tüm okulların kendine özgü vizyonu, misyonu ve eğitim metotları bulunuyor. Aslında hepimizin eğitimden beklentisi başkadır. Okulların velilere ve öğrencilere sunduğu bu eğitim yöntemlerinin uygun yöntem olup olmadığını yaşayarak ve okul ile doğru iletim kurarak anlayabiliriz. Teknoloji, eğitimdeki yaklaşımlar ve yaşadığımız çevre bu eğitim metotlarını şekillendirmektedir. Bu kapsamda öğrencilerin maksimum fayda edinmesi sağlanmaktadır. Önyargılı olmayıp, eğitimdeki bu değişime açık olmalı ve çocuklarımızın azami kazanç elde etmelerini sağlamalıyız.

Sosyal imkanlar yeteneklerin gelişimini tetikler

Özellikle özel okulların yaygınlaşmasıyla, çocukların ders yapmalarının yanı sıra, sosyan etkinliklerden de tek bir çatı altında faydalanmaları sağlanmaktadır. Okulun fiziki ve sosyal koşulları, çocukların özgürce yeteneklerini geliştirmesine imkan sunar. Mesela spor salonu ya da spor yapılan açık alanlar, sanatsal faaliyetlerin yerine getirilebileceği atölyeler, her türlü donanıma sahip laboratuvarlar çocukların kendilerini tanımasına, yeteneklerini belirlemesine olanak sağlar. Bundan dolayı okul seçiminde çocukları başarıya götüren önemli etkenlerdendir sosyal olanaklar...

Yabancı Dil, Yabancı Dil, Yabancı Dil

Global bir dünyada yaşıyoruz. Her geçen gün iletişim kanalları gelişmekte, artık tüm bilgiler cebimize girmiş durumda. Ancak bu bilgileri anlamak, algılamak için artık tek bir dil yetmiyor malesef. Hatta ilerde iyi bir iş imkanına sahip olmak, vizyon sahibi bireyler yetiştirmek, uluslararası alanda daha kolay iletişim kurabilmek için yabancı dilin önemi tartışılmaz bir önem taşıyor. Ebeveynler olarak hepimiz artık kızımızı oğlumu  göndermeyi düşündüğünüz okulun yabancı dil eğitimini önemsiyoruz. Tek dil değil, farklı dillerde de eğitim almalarını istiyoruz. Bunu sağlayan bir çok okul var. Okul seçimimizde etkili olan faktörlerin başında gelmekte hatta.

Teknolojik imkanlar çocuğumun beklentilerini karşılıyor mu?

Yapılan araştırmalar son yıllarda okullarda dijital ortamların varlığının öğrencileri gerçekten farklı kıldığını gösteriyor. Artık projektör ya da akıllı tahta olmayan sınıf yok gibi. Çocukların gelişen çağa ayak uydurmasu için dijital ve teknolojik alandaki ihtiyaçların karşılanması önemli. E tabi bunu sağlayan okulların da başarı yadsınamayacak kadar önemli. Teknolojik anlamda beklentilerin karşılandığı bir okul, hem veliyi hem de öğrenciği mutlu edecektir ve başarıya götürecektir. Bu kapsamda okul seçimi yaparken sınıftaki teknoljik materyellerin önemini mutlaka görmeli ve kavramalıyız.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

OKUL VE ÖĞRETMEN SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuğu olan ailelerin ortak sorunlarından biri de Okul Seçimi konusudur. Bir çok aile kızını ya da oğlunu hangi okula göndereceği konusunda çoğu zaman kararsız durumda kalıyor. Çünkü yanlış okul seçimi bir çocuğun tüm hayatını etkileyebiliyor ve bundan dolayı okula karar verirken bazen çok iyi araştırma yapmak önemli bir konu haline geliyor. Peki sizce Okul seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Okul seçiminde öğretmenin önemi nedir? Okulun fiziksel koşulları, sosyal imkanları ne derece önemli? Devlet okulunda sunulan imkanlar yeterli midir?

ÖZEL OKUL MU? DEVLET OKULU MU?

Okul kayıt yenileme dönemi bir çok okulda başladı bazılarımız seçimlerimizi yaptık, bazılarımız da hala çok kararsız...

Özellikle okul öncesin de ve ilkokulda karşımıza ilk çıkan soru : "Çocuğumu devlet okuluna mı göndermeliyim, yoksa özel okula mı?"

ÇOCUĞUM OKULA HAZIR MI?

Bildiğiniz gibi İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, her sene Haziran ayının ilk iş gününde başlamaktadır. İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılmaktadır. Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan:

TEOG SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2015-2016 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte TEOG sınav tarihi de MEB tarafından açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretim Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında ortaokul 8’inci sıınfların katılacağı ortak sınavları 25-26 Kasım 2015 Çarşamba ve Perşembe günü yapılacak. TEOG mazeret sınavları ise 12-13 Aralık 2015 Cumartesi Pazar günü yapılacak. 

2016 - 2017 ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI SONUÇLARI

Özel Okul Teşvik Başvuru Sonuçları Burada! Özel okulda 2016-2017 döneminde eğitim görecek olan  75.000 öğrenciye sağlanacak olan Devlet Teşviği başvuru sonuçları 5 Eylül 2016 tarihinde açıklanıyor. Başvuru sonucunuzu öğrenmek için başvuru evrağınızda yer alan "Başvuru Güvenlik Numarası"nı sisteme girebilir ve teşvik başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. 2016 - 2017  Eğitim Öğretim Dönemi teşvik başvuruları ile ilgili olarak detaylar için TIKLAYINIZ...

ÇOCUĞUNUZU OKUL HASTALIKLARINDAN KORUMANIN YOLLARI

Uzun bir tatilin ardından okullar ve kreşler açıldı. Sonbahar dönemine geçtiğimiz şu günlerde anne ve babaları endişelendiren konulardan biri de hiç şüphesiz çocuklarının sağlığı. Özellikle  okullardaki  salgın hastalıklara karşı çocukların bağışıklık sistemi büyük önem taşıyor. Peki okul hastalıklarına karşı ne gibi önlemler almak lazım? Beslenme ve Hijyen konusunda neler yapılabilir? Mevsimsel geçişlerde nasıl giyinilmeli? Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı? 

ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI

2016-2017 döneminde eğitim görecek olan  öğrencilere verilecek olan Özel Okul Devlet Teşviği başvuru sonuçları 5 Eylül 2016 tarihinde açıklandı. 19 Eylül tarihine kadar yapılan tercih işlemlerinin yapılmasının ardından değerlendirme sürecine geçildi. Ailelerin puan durumuna ve okul kontenjanlarına göre belirlenecek olan teşvik sonuçları 20 Eylül 2016 Salı günü açıklanacak.

ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN PATLA(T)MASI

Çocuklarımız bizlerin süper kahramanları... Kendimden biliyorum... Bakmaya doyamadığım, aklıma gelince ağzımın sulandığı çocuklarım herşeyin en' i benim için... Sizin için de çocuklarınız öyle biliyorum... Ama bu durumu çocuklarımıza nasıl yansıttığımız, onlara bu durumu nasıl hissettirdiğimiz o kadar önemli ki aslında...

KIRTASİYE ÜRÜNLERİNDE ZARARLI KİMYASAL MADDE TEHLİKESİ

Okulların açılmasıyla birlikte, tüm veliler ve öğrenciler yoğun bir şekilde kırtasiye ürünlerine yöneldiler.  Okuldaki ihtiyaçlara yönelik olarak hepimiz eksiklerimizi kırtasiyelerden, marketlerden tamamlamaya çalışıyoruz. Defterden kaleme, silgiden kalemtıraşa, kıyafetten okul çantasına kadar çok çeşitli fiyatlarda ve kalitede ürün piyasada mevcut. Peki bu ürünler sağlıklı mı? Bu ürünleri alırken tüketici olarak nelere dikkat etmeliyiz? Piyasada bu ürünlere yönelik olarak yeterince denetim yapılıyor mu?

ÇOCUKLARA ÖDEV NASIL YAPTIRILIR?

Okullar açıldı ve bir çok ailede çocukların ödevleri kriz yaratmaya başladı. Anne ve babalardan; "Ödevini yaptın mı? Ödevini yap ondan sonra TV seyredebilirsin. Ödevini yapmazsan sana oyuncak almayız. Ödevini yap sonra tatlı var" gibi cümleler söylediklerini sık sık duyuyoruz maalesef. Çocuklarımıza ödev yapma alışkanlığı kazandırmak için hemen hemen bir çoğumuz  ödüllendirme ya da cezalandırma yöntemine başvurmaktayız. Bu yöntem yanlış ve  yüzeysel bir yaklaşımdır.