İYİ BİR OKUL BAŞARI GETİRİR Mİ?

Sorumluluk bilincimizin oluşmaya başladığı okul hayatında bize öğretilenler yaşamımızın önümüzdeki yıllarını etkin olarak şekillendirmektedir. Okulda başarıyı etkileyen ve tetikleyen öğrencinin yanı sıra okulun kendisidir. Peki iyi bir okul nasıl olmalı? İşte bunun cevabı:

İyi bir öğretmen şart

Artık çevremizde eskisi kadar deneyimli  öğretmenler bulmak zor. Özel okulların yaygınlaşmasıyla birlikte atanamayan ve yeni mezun öğretmenleri çok sık görebiliyoruz çevremizde. Şunu belirtmekte fayda var ki; deneyimli  ve işini severek yapan bir öğretmen, hayat boyu çocuklarımızın üstünde olumlu bir etki bırakacaktır. Hepimiz ilkokul öğretmenimizin ismini ezbere biliriz. Bu da hayatımızda ne kadar önemli olduğunu gösterir. Öğretmenin iyi olmasının yanı sıra iyi bir öğretmen-öğrenci iletişimi ve etkileşimi bilginin doğru bir şekilde aktarılmasına ve kendine güvenen bireyler yetişmesine katkıda bulunacaktır. Bu da geleceğe güvenle bakan bir toplum anlamına gelecektir. Unutmayalım ki en güzel yatırım çocuklarımızın eğitimine yapılan yatırımdır. 

Eğitim Metodları ve Eğitim Sistemlerinin Önemi

Çevremizdeki yeni eski tüm okulların kendine özgü vizyonu, misyonu ve eğitim metotları bulunuyor. Aslında hepimizin eğitimden beklentisi başkadır. Okulların velilere ve öğrencilere sunduğu bu eğitim yöntemlerinin uygun yöntem olup olmadığını yaşayarak ve okul ile doğru iletim kurarak anlayabiliriz. Teknoloji, eğitimdeki yaklaşımlar ve yaşadığımız çevre bu eğitim metotlarını şekillendirmektedir. Bu kapsamda öğrencilerin maksimum fayda edinmesi sağlanmaktadır. Önyargılı olmayıp, eğitimdeki bu değişime açık olmalı ve çocuklarımızın azami kazanç elde etmelerini sağlamalıyız.

Sosyal imkanlar yeteneklerin gelişimini tetikler

Özellikle özel okulların yaygınlaşmasıyla, çocukların ders yapmalarının yanı sıra, sosyan etkinliklerden de tek bir çatı altında faydalanmaları sağlanmaktadır. Okulun fiziki ve sosyal koşulları, çocukların özgürce yeteneklerini geliştirmesine imkan sunar. Mesela spor salonu ya da spor yapılan açık alanlar, sanatsal faaliyetlerin yerine getirilebileceği atölyeler, her türlü donanıma sahip laboratuvarlar çocukların kendilerini tanımasına, yeteneklerini belirlemesine olanak sağlar. Bundan dolayı okul seçiminde çocukları başarıya götüren önemli etkenlerdendir sosyal olanaklar...

Yabancı Dil, Yabancı Dil, Yabancı Dil

Global bir dünyada yaşıyoruz. Her geçen gün iletişim kanalları gelişmekte, artık tüm bilgiler cebimize girmiş durumda. Ancak bu bilgileri anlamak, algılamak için artık tek bir dil yetmiyor malesef. Hatta ilerde iyi bir iş imkanına sahip olmak, vizyon sahibi bireyler yetiştirmek, uluslararası alanda daha kolay iletişim kurabilmek için yabancı dilin önemi tartışılmaz bir önem taşıyor. Ebeveynler olarak hepimiz artık kızımızı oğlumu  göndermeyi düşündüğünüz okulun yabancı dil eğitimini önemsiyoruz. Tek dil değil, farklı dillerde de eğitim almalarını istiyoruz. Bunu sağlayan bir çok okul var. Okul seçimimizde etkili olan faktörlerin başında gelmekte hatta.

Teknolojik imkanlar çocuğumun beklentilerini karşılıyor mu?

Yapılan araştırmalar son yıllarda okullarda dijital ortamların varlığının öğrencileri gerçekten farklı kıldığını gösteriyor. Artık projektör ya da akıllı tahta olmayan sınıf yok gibi. Çocukların gelişen çağa ayak uydurmasu için dijital ve teknolojik alandaki ihtiyaçların karşılanması önemli. E tabi bunu sağlayan okulların da başarı yadsınamayacak kadar önemli. Teknolojik anlamda beklentilerin karşılandığı bir okul, hem veliyi hem de öğrenciği mutlu edecektir ve başarıya götürecektir. Bu kapsamda okul seçimi yaparken sınıftaki teknoljik materyellerin önemini mutlaka görmeli ve kavramalıyız.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

ÖZEL OKUL MU? DEVLET OKULU MU?

Okul kayıt yenileme dönemi bir çok okulda başladı bazılarımız seçimlerimizi yaptık, bazılarımız da hala çok kararsız...

Özellikle okul öncesin de ve ilkokulda karşımıza ilk çıkan soru : "Çocuğumu devlet okuluna mı göndermeliyim, yoksa özel okula mı?"

OKUL VE ÖĞRETMEN SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuğu olan ailelerin ortak sorunlarından biri de Okul Seçimi konusudur. Bir çok aile kızını ya da oğlunu hangi okula göndereceği konusunda çoğu zaman kararsız durumda kalıyor. Çünkü yanlış okul seçimi bir çocuğun tüm hayatını etkileyebiliyor ve bundan dolayı okula karar verirken bazen çok iyi araştırma yapmak önemli bir konu haline geliyor. Peki sizce Okul seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Okul seçiminde öğretmenin önemi nedir? Okulun fiziksel koşulları, sosyal imkanları ne derece önemli? Devlet okulunda sunulan imkanlar yeterli midir?

KARDEŞ KISKANÇLIĞIDAN KORKMAYIN

Kardeş Kıskançlığından Korkmayın... Abimiz ile kız kardeşi arasında 4 yaş var. Oğlum hep çok naif, çok şefkatli ve çok yumuşak kalpli bir çocuk oldu. Küçük kızım doğduğunda hatta ona hamileyken bile çok endişeleniyordum kardeşi olduktan sonra abinin hayatının nasıl etkileneceğinden. Etrafımdaki herkes sürekli kardeş kıskançlığı ile ilgili hikayeler anlatıyor, sizi şunlar bekliyor, bunlar bekliyor diye sürekli uyarılarda bulunuyorlardı. E tabi bunları dinleye dinleye de oldukça tedirgin oluyordum.

28. IEFT YURTDIŞI EĞİTİM FUARI 13 EKİM'DE ANKARA'DA YAPILACAK

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı 11-19 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa şehirlerinde gerçekleştirilecek. Yurtdışı Eğitim Fuarına 25 ülkeden yaklaşık 200 üniversite ve Özel Okul / Kolej katılacak. Fuarla ilgili detaylar ve Okulların Burs olanakları ile ilgili yazının ayrıntılarına bakabilirsiniz.

EĞİTİMDE TAM GÜN MODELİNE GEÇİLİYOR

Eskiden sabahçı ve öğlenci  olarak eğitim veren okullarda Tam Gün eğitim modeline geçiliyor. 2019 yılından itibaren geçilecek eğitim modelinde artık sabahçı-öğlenci kavramı kalmayacak. Öğrenciler sabah derslerinden sonra öğle yemeklerini yiyerek öğleden sonra da okula devam edecekler.

BEBEKLERE UYKU DÜZENİ

Bebeklerin uyku düzenleri aslında yedikleri içtikleri kadar önemli gelişimleri için. 1 yaşına kadar bu düzeni sağlamak daha kolay olsa da 1 yaş sonrasına bu düzeni bırakan çok anne var. 

Uzmanlar 1 yaşından sonra bebeklerin deliksiz bir gece uykusu uyumalarının gelişimleri için çok önemli olduğu görüşünde. İşte bu düzeni kurmak içinde öncesinde yapılması gereken önemli bir kaç adım var. Bunlar;

  • Odayı ayırmak:(
  • Biberonu kesinlikle bırakmak
  • Gece emzirmelerini kesmek

Bu 3 konuyu hallettikten sonra, sıra uyku eğitimine geliyor.

ÇOCUK YAŞTA ÖĞRENİLEN NEZAKET, ZERAFET ve GÖRGÜ KURALLARI

Çocuklara güzel davranmayı öğretmenin bilincinde olan çok az insan vardır. Görgü kurallarını öğreten oyunlar çocuğunuzun toplum içinde nasıl davranacağını öğrenmesine yardımcı olur... Ebeveynlerin  çocuklarına  birisiyle karşılaştıklarında nasıl selamlaşacaklarını , el sıkışacaklarını, ayrılırken neler yapmaları gerektiğini  göstermesi ve öğretmesi önemlidir.  Ayrıca meşgul bir kişiye, nasıl işini bölüp bir şeyler söyleyebileceğini veya bir kişiye kibarca nasıl “hayır, teşekkür ederim” diyebileceğini de öğretmemiz gerekir..

BİLSEM BAŞVURULARI BAŞLIYOR

BİLSEM 2016 - 2017 dönemi Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama Kılavuzu yayınlandı. Buna göre 14 Kasım tarihinden itibaren sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen öğrencilerin gözlem formları E-Okul Sistemi üzerinden doldurulacak. Bilsem gözlem formlarının son doldurulma tarihi ise 9 Aralık 2016 Cuma günü. BİLSEM ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Çocuk Büyütürken Başucu Kitapları

Hadi biraz kitap okuyalım!
Anneliğin kitabı olmaz tabii ki, ama daha doğru, daha farkında ve bilinçli ebeveynler olmak için sonsuz kaynak var... Aşağıdakiler benim ilk 10'um... 
1- Aletha Solter - Çocuğunuza Kulak Verin (Çocuğu ve davranışlarını anlamaya yönelik harika bir kaynak.)
2- Dr. Sears – A’dan Z’ye Bebek Bakımı (hamilelik ile başlayan serüven ve sonrasında size başucu kitabı olacak harika bir kitap.)
3- Tracy Hogg - Bebek Bakımına Mucize Çözümler (hayatını kolaylaştırmak isteyenlere)
 

ÇOCUKLARDA YABANCI DİL ÖĞRENME YAŞI NEDİR?

Artık birden fazla dil bilmek günümüzde çok önemli... İş hayatında ve sosyal hayatta başarılı olmak için tek bir dil konuşmak ve yazmak yetmiyor. Bunun için de küçük yaşta farklı diller öğrenmeye başlamak gerekiyor. Peki çocuklarımız yabancı dil eğitimine kaç yaşında başlamalı? Yabancı dil eğitimi için en ideal yaş kaçtır? Yabancı dil öğrenirken nelere dikkat edilmelidir?