ÇOCUĞUNUZU OKUL HASTALIKLARINDAN KORUMANIN YOLLARI

Uzun bir tatilin ardından okullar ve kreşler açıldı. Sonbahar dönemine geçtiğimiz şu günlerde anne ve babaları endişelendiren konulardan biri de hiç şüphesiz çocuklarının sağlığı. Özellikle  okullardaki  salgın hastalıklara karşı çocukların bağışıklık sistemi büyük önem taşıyor. Peki okul hastalıklarına karşı ne gibi önlemler almak lazım? Beslenme ve Hijyen konusunda neler yapılabilir? Mevsimsel geçişlerde nasıl giyinilmeli? Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı? 

Hepimizin bildiği gibi kalabalık ve havasız okul ve sınıflar hastalığa  yol açan ortamların başında geliyor. Özellikle bağışık sisteminin yeni yeni güçlendiği dönemlerde çocuklarımız sık sık enfeksiyon geçirmektedirler. Aslında bu normaldir çünkü vücudumuz ilk kez karşılaştığı hastalıklarla ilk kez tanışmaktadır. Bunun etkisi nedeniyle de normalden daha sık hastalanmaları çok doğaldır. Bunun sonucunda da bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Hastalanmaları durumunda yapılabilecek en iyi şey ise; çocuklarımızın okuldan ve derslerinden geri kalmalarını önlemek,  karşılaştıkları bu enfeksiyonlardan bir an önce kurtulmalarını sağlamaktır. Gerektiğinde de uzman bir doktordan destek alınmalıdır.

Okul Hastalıklarından Korunmak için Belli Başlı Tavsiyeler

  • Okullar başlamadan önce çocuklarımızın sağlık durumunu görmek ve küçük bir genel muayeneden geçirmek faydalı olacaktır. Bu hem çocuğun gelişimini takip etmek hem de olası hastalıklara karşı tedbir almak açısından önemlidir. Planlanan aşıları varsa okul öncesinde mutlaka tamamlanmalırıdır. 
  • Çocukların yeme içme alışkanlıkları ve beslenme şekilleri gözden geçirilmelidir. Unutmayın ki hastalıklara karşı vücut direncinin oluşmasını sağlayan en önemli faktör beslenmedir. Her ne kadar hepimiz anne ve baba olarak çocuklarımıza zaman zaman abur cubur gıdalar yemelerine izin versek de, özellikle bu mevsimsel geçiş döneminde çocuklarımız dengeli ve kaliteli beslenmelidir. Bunu sağlamak çok zor değil. Meyve, sebze ve süt ürünleri günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır. Dışardan hap ya da şurup şeklinde alınan yapay  Vitamin destekleri yerine bu takviyenin doğal yollarla sağlanması yoluna gidilmelidir.
  • Yoğurdu öğünlerden eksik etmeyin. Eğer yoğurt tüketmekte zorluk çekiyorsa, içine mevye ya da kuru meyveler katılarak, sade yoğurt daha cazip hale getirilebilir. Probiyotiklerin bağışıklık sistemine iyi geldiğini unutmayın!

Peki Başka neler yapmalıyız?

  • Hijyen, hijyen, hijyen.... Her ne kadar beslenme alışkanlıklarımızı iyileştirsek ve önemsesek de, hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca ona yol açan nedenlerden uzak durmaktır. Temizlik kurallarına dikkat edilmelidir. Ellerin tuvaletten sonra yıkanması, sık kullandıkları materyallerin dezenfekte edilmesi önemlidir. Kapalı ortamların sık sık (tenefüslerde) havalandırılması enfeksiyonlardan uzak kalmayı sağlar. Özellikle okullarda hijyene yönelik olarak gerekli tedbirlerin alındığından emin olunmalıdır.
  • Giyim ve kıyafet konusunda uygun seçimler yapılmalıdır. Mevsim neyi gerektiriyorsa o şekilde giyinilmeldir. Ne az, ne fazla... Çocuklarımızı gereksiz kalın giydirmek terlemelerine ve terleri soğudunda da hastalanmalarına yol açmaktadır. Sıcaklık durumuna göre çıkarıp giyebilecekleri kıyafetler tercih edilebilir.
  • Sık sık tartışılan konulardan biri de grip aşısı... Yaptırıp yaptırmamak konusunda en iyi kararı verecek kişi çocuk doktorunuzdur. Eğer çocuğunuzda alerjik bronşit gibi kronik rahatsızlıklar varsa, aşı yaptırmak gerekebilir.
  • Hastalık durumunda çocukların okuldan uzak tutulması gerekmektedir. Hem dinlenmeleri açısından hem de diğer arkadaşlarına bulaşmaması açısından önemli bir husustur. Buna dikkat edilmeli ve gerektiğinde okul ya da kreş yönetimi uyarılmalıdır. Unutulmamalıdır ki evde istirahat ettirilen, bol sıvı alan çocuklar daha çabuk iyileşmektedir. Doktora danışmadan alınan ilaçlar fayda sağlamayacağı gibi, yan etkilere de yol açabilmektedir. 

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
19 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

ÇOCUKLARDA ROTA VİRÜSÜNE DİKKAT

Çocuklarda oldukça sık görülen akut ishalin başlıca sorumlusu olan rota virüsü enfeksiyonuna dikkat! Dünyada 5-6 yaş altındaki çocuklar rota virüs enfeksiyonu geçirebiliyor. Türkiye'de ise 5 yaş altı çocuklarda görülen ishallerin neredeyse yarısına rota virüsü neden  oluyor. Ülkemizde ishale bağlı ölümler ileri derecede azalmasına rağmen, rota virüsü nedeniyle hayatını kaybeden çocuklar ciddi sayıda.

Peki nedir Rota Virüsü? Rota Virüsünden Çocuklarımız Nasıl Korumalıyız?

28. IEFT YURTDIŞI EĞİTİM FUARI 13 EKİM'DE ANKARA'DA YAPILACAK

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı 11-19 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa şehirlerinde gerçekleştirilecek. Yurtdışı Eğitim Fuarına 25 ülkeden yaklaşık 200 üniversite ve Özel Okul / Kolej katılacak. Fuarla ilgili detaylar ve Okulların Burs olanakları ile ilgili yazının ayrıntılarına bakabilirsiniz.

EĞİTİMDE TAM GÜN MODELİNE GEÇİLİYOR

Eskiden sabahçı ve öğlenci  olarak eğitim veren okullarda Tam Gün eğitim modeline geçiliyor. 2019 yılından itibaren geçilecek eğitim modelinde artık sabahçı-öğlenci kavramı kalmayacak. Öğrenciler sabah derslerinden sonra öğle yemeklerini yiyerek öğleden sonra da okula devam edecekler.

BİLSEM BAŞVURULARI BAŞLIYOR

BİLSEM 2016 - 2017 dönemi Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama Kılavuzu yayınlandı. Buna göre 14 Kasım tarihinden itibaren sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen öğrencilerin gözlem formları E-Okul Sistemi üzerinden doldurulacak. Bilsem gözlem formlarının son doldurulma tarihi ise 9 Aralık 2016 Cuma günü. BİLSEM ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

2016 - 2017 TEOG SINAVI NE ZAMAN?

2016 - 2017 eğitim dönemi TEOG sınav tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. MEB'in, Temel Eğitimden Ortaöğretim Geçiş sınavı olarak her yıl yaptığı sınava 8’inci sıınf öğrencileri katılacak. Sınav bu sene 23 ve 24 Kasım 2016 Çarşamba ve Perşembe günü gerçekleştirilecek. TEOG sınavına mazereti nedeniyle katılamayan öğrencilerin mazeret sınavı ise 10-11 Aralık 2016 tarihinde (Cumartesi Pazar günü) yapılacak. 

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı için Eğitim Öğretim Desteği Kılavuzu bir kaç gün içerisinde yayınlanacak. Eğitim Öğretim Desteği çerçevesinde her sene olduğu gibi Okul Öncesi öğrencilere 3.060 TL, İlkokul öğrencilerine 3.680 TL, Ortaokul ve Lise öğrencilerine 4.280 TL, Temel Lise öğrencilerine 3.680 TL eğitim öğretim desteği verilecek. 2017-2018 Eğitim Öğretim döneminde ilk kez destek alacak öğrenci sayısı 75.000 olarak açıklandı.

BİLSEM SINAV SONUÇLARI

BİLSEM - 2016 Grup Tarama Sınav Sonuçları 9 Mart 2016'da açıklanıyor. 3. ve 4. Sınıf düzeyindeki öğrencilerin Grup Tarama Sınavı 14.02.2016 Pazar günü tamamlanmıştı. 2016 BİLSEM Grup Tarama Sınavı Sonuçları için TIKLAYINIZ.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yaz tatilinin sonuna yaklaşmış olduğumuz bu haftalarda, herkesin cevabını merakla beklediği soru: "Okullar ne zaman açılacak?" yani diğer bir değişle "2017-2018 Eğitim Öğretim dönemi ne zaman başlayacak?" Bildiğiniz gibi ilk ve orta dereceli okullar 9 Haziran 2017 tarihinde kapanmış ve okullar yaklaşık 3 aylık bir yaz tatili dönemine girmişti.  Peki yeni eğitim öğretim dönemi ne zaman başlıyor?

HANGİ OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM?

2015-2016 öğretim yılı 14 Eylül 2015 tarihinde başlıyor. Peki bulunduğunuz adrese göre hangi okula kayıt yaptıracaksınız? Adresinize hangi okul çıkıyor? Bunu bir tık ile öğrenebilirsiniz. e-Kayıt uygulaması sonucu adres bilginize göre Anasınıfı, İlkokul 1. sınıf veya Ortaokul 5. sınıfa kayıt yaptırmanız gereken okulu görmek için MEB tarafından aşağıda kısayolu verilen linki tıklayabilirsiniz.

MiGROS OYUNCAK VE KIRTASİYE İNDİRİMİ BAŞLADI

Her sene olduğu gibi Tüm Migroslar; Oyuncak, Kırtasiye ve Çocuk Kitaplarında 23 Nisan'a özel olarak %60'a varan indirim fırsatı sunuyor. Sadece 5 gün düzenlenecek bu Migros indirimi hiç şüphesiz tüm çocuklarımızı sevindirecek. Anne ve babalar ise yıl boyu tüm kırtasiye ihtiyaçlarını Migros'lardan karşılamayı planlanıyor. Migrosun %60'a varan Oyuncak, Kırtasiye ve Kitap indirim kampanyası ile ilgili detaylar şu şekilde: