ÇOCUĞUNUZU OKUL HASTALIKLARINDAN KORUMANIN YOLLARI

Uzun bir tatilin ardından okullar ve kreşler açıldı. Sonbahar dönemine geçtiğimiz şu günlerde anne ve babaları endişelendiren konulardan biri de hiç şüphesiz çocuklarının sağlığı. Özellikle  okullardaki  salgın hastalıklara karşı çocukların bağışıklık sistemi büyük önem taşıyor. Peki okul hastalıklarına karşı ne gibi önlemler almak lazım? Beslenme ve Hijyen konusunda neler yapılabilir? Mevsimsel geçişlerde nasıl giyinilmeli? Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı? 

Hepimizin bildiği gibi kalabalık ve havasız okul ve sınıflar hastalığa  yol açan ortamların başında geliyor. Özellikle bağışık sisteminin yeni yeni güçlendiği dönemlerde çocuklarımız sık sık enfeksiyon geçirmektedirler. Aslında bu normaldir çünkü vücudumuz ilk kez karşılaştığı hastalıklarla ilk kez tanışmaktadır. Bunun etkisi nedeniyle de normalden daha sık hastalanmaları çok doğaldır. Bunun sonucunda da bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Hastalanmaları durumunda yapılabilecek en iyi şey ise; çocuklarımızın okuldan ve derslerinden geri kalmalarını önlemek,  karşılaştıkları bu enfeksiyonlardan bir an önce kurtulmalarını sağlamaktır. Gerektiğinde de uzman bir doktordan destek alınmalıdır.

Okul Hastalıklarından Korunmak için Belli Başlı Tavsiyeler

  • Okullar başlamadan önce çocuklarımızın sağlık durumunu görmek ve küçük bir genel muayeneden geçirmek faydalı olacaktır. Bu hem çocuğun gelişimini takip etmek hem de olası hastalıklara karşı tedbir almak açısından önemlidir. Planlanan aşıları varsa okul öncesinde mutlaka tamamlanmalırıdır. 
  • Çocukların yeme içme alışkanlıkları ve beslenme şekilleri gözden geçirilmelidir. Unutmayın ki hastalıklara karşı vücut direncinin oluşmasını sağlayan en önemli faktör beslenmedir. Her ne kadar hepimiz anne ve baba olarak çocuklarımıza zaman zaman abur cubur gıdalar yemelerine izin versek de, özellikle bu mevsimsel geçiş döneminde çocuklarımız dengeli ve kaliteli beslenmelidir. Bunu sağlamak çok zor değil. Meyve, sebze ve süt ürünleri günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır. Dışardan hap ya da şurup şeklinde alınan yapay  Vitamin destekleri yerine bu takviyenin doğal yollarla sağlanması yoluna gidilmelidir.
  • Yoğurdu öğünlerden eksik etmeyin. Eğer yoğurt tüketmekte zorluk çekiyorsa, içine mevye ya da kuru meyveler katılarak, sade yoğurt daha cazip hale getirilebilir. Probiyotiklerin bağışıklık sistemine iyi geldiğini unutmayın!

Peki Başka neler yapmalıyız?

  • Hijyen, hijyen, hijyen.... Her ne kadar beslenme alışkanlıklarımızı iyileştirsek ve önemsesek de, hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca ona yol açan nedenlerden uzak durmaktır. Temizlik kurallarına dikkat edilmelidir. Ellerin tuvaletten sonra yıkanması, sık kullandıkları materyallerin dezenfekte edilmesi önemlidir. Kapalı ortamların sık sık (tenefüslerde) havalandırılması enfeksiyonlardan uzak kalmayı sağlar. Özellikle okullarda hijyene yönelik olarak gerekli tedbirlerin alındığından emin olunmalıdır.
  • Giyim ve kıyafet konusunda uygun seçimler yapılmalıdır. Mevsim neyi gerektiriyorsa o şekilde giyinilmeldir. Ne az, ne fazla... Çocuklarımızı gereksiz kalın giydirmek terlemelerine ve terleri soğudunda da hastalanmalarına yol açmaktadır. Sıcaklık durumuna göre çıkarıp giyebilecekleri kıyafetler tercih edilebilir.
  • Sık sık tartışılan konulardan biri de grip aşısı... Yaptırıp yaptırmamak konusunda en iyi kararı verecek kişi çocuk doktorunuzdur. Eğer çocuğunuzda alerjik bronşit gibi kronik rahatsızlıklar varsa, aşı yaptırmak gerekebilir.
  • Hastalık durumunda çocukların okuldan uzak tutulması gerekmektedir. Hem dinlenmeleri açısından hem de diğer arkadaşlarına bulaşmaması açısından önemli bir husustur. Buna dikkat edilmeli ve gerektiğinde okul ya da kreş yönetimi uyarılmalıdır. Unutulmamalıdır ki evde istirahat ettirilen, bol sıvı alan çocuklar daha çabuk iyileşmektedir. Doktora danışmadan alınan ilaçlar fayda sağlamayacağı gibi, yan etkilere de yol açabilmektedir. 

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

ÇOCUKLARDA ROTA VİRÜSÜNE DİKKAT

Çocuklarda oldukça sık görülen akut ishalin başlıca sorumlusu olan rota virüsü enfeksiyonuna dikkat! Dünyada 5-6 yaş altındaki çocuklar rota virüs enfeksiyonu geçirebiliyor. Türkiye'de ise 5 yaş altı çocuklarda görülen ishallerin neredeyse yarısına rota virüsü neden  oluyor. Ülkemizde ishale bağlı ölümler ileri derecede azalmasına rağmen, rota virüsü nedeniyle hayatını kaybeden çocuklar ciddi sayıda.

Peki nedir Rota Virüsü? Rota Virüsünden Çocuklarımız Nasıl Korumalıyız?

HANGİ OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM?

2015-2016 öğretim yılı 14 Eylül 2015 tarihinde başlıyor. Peki bulunduğunuz adrese göre hangi okula kayıt yaptıracaksınız? Adresinize hangi okul çıkıyor? Bunu bir tık ile öğrenebilirsiniz. e-Kayıt uygulaması sonucu adres bilginize göre Anasınıfı, İlkokul 1. sınıf veya Ortaokul 5. sınıfa kayıt yaptırmanız gereken okulu görmek için MEB tarafından aşağıda kısayolu verilen linki tıklayabilirsiniz.

MiGROS OYUNCAK VE KIRTASİYE İNDİRİMİ BAŞLADI

Her sene olduğu gibi Tüm Migroslar; Oyuncak, Kırtasiye ve Çocuk Kitaplarında 23 Nisan'a özel olarak %60'a varan indirim fırsatı sunuyor. Sadece 5 gün düzenlenecek bu Migros indirimi hiç şüphesiz tüm çocuklarımızı sevindirecek. Anne ve babalar ise yıl boyu tüm kırtasiye ihtiyaçlarını Migros'lardan karşılamayı planlanıyor. Migrosun %60'a varan Oyuncak, Kırtasiye ve Kitap indirim kampanyası ile ilgili detaylar şu şekilde: 

2017 ÖZEL OKUL TEŞVİK TERCİH SONUÇLARI

2017 Özel Okul Teşvik Tercih Sonuçları Açıklanıyor! Özel okulda 2017-2018 döneminde eğitim görecek olan  75.000 öğrenciye sağlanacak olan Devlet Teşviği başvuru sonuçları 15 Eylül 2017 Cuma günü  açıklanıyor. Başvuru sonucunuzu öğrenmek için başvuru evrağınızda yer alan "Başvuru Güvenlik Numarası"nı sisteme girebilir ve teşvik alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz. 2017 - 2018  Eğitim Öğretim Dönemi teşvik başvuruları ile ilgili olarak detaylar için TIKLAYINIZ...

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okullar ne zaman açılacak ve 2015 - 2016 Eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Bildiğiniz gibi ilk ve orta dereceli okullar 10 Haziran 2015 tarihinde kapanmış ve okullar yaklaşık 3 aylık yaz tatiline girmişti.  Öğrenciler tüm sene boyunca çalıştılar ve bu uzun tatili hak ettiler. Peki yeni eğitim öğretim dönemi ne zaman başlıyor? Yaz tatili ne zaman bitecek? 2015 - 2016 eğitim-öğretim döneminin / yılının ilk zili ne zaman çalacak diye merak ediyorsanız cevabını aşağıda bulabilirsiniz

DOST KOLEJİ OKUL OLGUNLUĞU TEST GÜNLERİ

Çocuğunuz Okula Hazır mı? Dost Koleji,  2016-2017 eğitim öğretim yılında okula başlayacak olan çocukların "okul hayatına hazır olup olmadıklarını" tespit etmek amacıyla, Dost Koleji Okul Olgunluğu Test Günleri düzenliyor. Dost Kolejinin düzenlediği bu etkinlik ile ilgili olarak detaylar için TIKLAYINIZ.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK? YAZ TATİLİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman başlıyor? Bildiğiniz gibi 2015 - 2016 eğitim öğretim yılı 28 Eylül 2015 Pazartesi günü başlamıştı. Birinci dönem 22 Ocak 2016 Cuma günü sona ermiş ve ikinci dönem ise 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başladı. Bu günlerde ise yaz tatilinin yaklaşması ile birlikte herkes tatil planlarını yapmaya başladı. Böyle olunca da herkesin merak ettiği tarihlerden biri de Okulların Kapanış ve Tatilin başlangış tarihi...

KOLEJ VE ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI AÇIKLANDI

Başvuru tarihi 2 Eylül 2015 Çarşamba günü sona eren Özel Okul Eğitim ve Öğretim Desteği başvuru sonuçları 03.09.2015 Pazartesi günü MEB tarafından açıklanacak. Okul Öncesi öğrencilere 2.680 TL, İlkokul öğrencilerine 3.220 TL, Ortaokul ve Ortaöğretim öğrencilerine  3.750 TL, Temel Lise öğrencilerine 3.220 TL destek vermeyi amaçlayan uygulama kapsamında yaklaşık 230.000 öğrenciye destek sağlanacak.

2016 - 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre, 2016 - 2017 eğitim öğretim yılı bu sene 19 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Geçen sene Kurban Bayramı nedeniyle okulların açılma tarihi 1 hafta ertelenerek 28 Eylül 2015 tarihinde eğitim öğretim başlamıştı. Bu seneki takvime göre yarıyıl tatili ve 2016-2017 eğitim öğretim yılının tamamlanma tarihleri için TIKLAYINIZ.

EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ ÖZEL OKUL TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLIYOR

Başvurusu tarihi 2 Eylül 2015 Çarşamba günü sona eren ve sonuçları 03.09.2015 Perşembe günü MEB tarafından yayınlanan MEB Özel Okul Eğitim Öğretim Desteği Sonuçları sonrasında tercih işlemleri 4 Eylül 2015 tarihinde başlıyor. Tercih işlemleri için son gün 10 Eylül.Tercih yapmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.