ÇOCUĞUNUZU OKUL HASTALIKLARINDAN KORUMANIN YOLLARI

Uzun bir tatilin ardından okullar ve kreşler açıldı. Sonbahar dönemine geçtiğimiz şu günlerde anne ve babaları endişelendiren konulardan biri de hiç şüphesiz çocuklarının sağlığı. Özellikle  okullardaki  salgın hastalıklara karşı çocukların bağışıklık sistemi büyük önem taşıyor. Peki okul hastalıklarına karşı ne gibi önlemler almak lazım? Beslenme ve Hijyen konusunda neler yapılabilir? Mevsimsel geçişlerde nasıl giyinilmeli? Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı? 

Hepimizin bildiği gibi kalabalık ve havasız okul ve sınıflar hastalığa  yol açan ortamların başında geliyor. Özellikle bağışık sisteminin yeni yeni güçlendiği dönemlerde çocuklarımız sık sık enfeksiyon geçirmektedirler. Aslında bu normaldir çünkü vücudumuz ilk kez karşılaştığı hastalıklarla ilk kez tanışmaktadır. Bunun etkisi nedeniyle de normalden daha sık hastalanmaları çok doğaldır. Bunun sonucunda da bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Hastalanmaları durumunda yapılabilecek en iyi şey ise; çocuklarımızın okuldan ve derslerinden geri kalmalarını önlemek,  karşılaştıkları bu enfeksiyonlardan bir an önce kurtulmalarını sağlamaktır. Gerektiğinde de uzman bir doktordan destek alınmalıdır.

Okul Hastalıklarından Korunmak için Belli Başlı Tavsiyeler

  • Okullar başlamadan önce çocuklarımızın sağlık durumunu görmek ve küçük bir genel muayeneden geçirmek faydalı olacaktır. Bu hem çocuğun gelişimini takip etmek hem de olası hastalıklara karşı tedbir almak açısından önemlidir. Planlanan aşıları varsa okul öncesinde mutlaka tamamlanmalırıdır. 
  • Çocukların yeme içme alışkanlıkları ve beslenme şekilleri gözden geçirilmelidir. Unutmayın ki hastalıklara karşı vücut direncinin oluşmasını sağlayan en önemli faktör beslenmedir. Her ne kadar hepimiz anne ve baba olarak çocuklarımıza zaman zaman abur cubur gıdalar yemelerine izin versek de, özellikle bu mevsimsel geçiş döneminde çocuklarımız dengeli ve kaliteli beslenmelidir. Bunu sağlamak çok zor değil. Meyve, sebze ve süt ürünleri günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır. Dışardan hap ya da şurup şeklinde alınan yapay  Vitamin destekleri yerine bu takviyenin doğal yollarla sağlanması yoluna gidilmelidir.
  • Yoğurdu öğünlerden eksik etmeyin. Eğer yoğurt tüketmekte zorluk çekiyorsa, içine mevye ya da kuru meyveler katılarak, sade yoğurt daha cazip hale getirilebilir. Probiyotiklerin bağışıklık sistemine iyi geldiğini unutmayın!

Peki Başka neler yapmalıyız?

  • Hijyen, hijyen, hijyen.... Her ne kadar beslenme alışkanlıklarımızı iyileştirsek ve önemsesek de, hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca ona yol açan nedenlerden uzak durmaktır. Temizlik kurallarına dikkat edilmelidir. Ellerin tuvaletten sonra yıkanması, sık kullandıkları materyallerin dezenfekte edilmesi önemlidir. Kapalı ortamların sık sık (tenefüslerde) havalandırılması enfeksiyonlardan uzak kalmayı sağlar. Özellikle okullarda hijyene yönelik olarak gerekli tedbirlerin alındığından emin olunmalıdır.
  • Giyim ve kıyafet konusunda uygun seçimler yapılmalıdır. Mevsim neyi gerektiriyorsa o şekilde giyinilmeldir. Ne az, ne fazla... Çocuklarımızı gereksiz kalın giydirmek terlemelerine ve terleri soğudunda da hastalanmalarına yol açmaktadır. Sıcaklık durumuna göre çıkarıp giyebilecekleri kıyafetler tercih edilebilir.
  • Sık sık tartışılan konulardan biri de grip aşısı... Yaptırıp yaptırmamak konusunda en iyi kararı verecek kişi çocuk doktorunuzdur. Eğer çocuğunuzda alerjik bronşit gibi kronik rahatsızlıklar varsa, aşı yaptırmak gerekebilir.
  • Hastalık durumunda çocukların okuldan uzak tutulması gerekmektedir. Hem dinlenmeleri açısından hem de diğer arkadaşlarına bulaşmaması açısından önemli bir husustur. Buna dikkat edilmeli ve gerektiğinde okul ya da kreş yönetimi uyarılmalıdır. Unutulmamalıdır ki evde istirahat ettirilen, bol sıvı alan çocuklar daha çabuk iyileşmektedir. Doktora danışmadan alınan ilaçlar fayda sağlamayacağı gibi, yan etkilere de yol açabilmektedir. 

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

ÇOCUKLARDA ROTA VİRÜSÜNE DİKKAT

Çocuklarda oldukça sık görülen akut ishalin başlıca sorumlusu olan rota virüsü enfeksiyonuna dikkat! Dünyada 5-6 yaş altındaki çocuklar rota virüs enfeksiyonu geçirebiliyor. Türkiye'de ise 5 yaş altı çocuklarda görülen ishallerin neredeyse yarısına rota virüsü neden  oluyor. Ülkemizde ishale bağlı ölümler ileri derecede azalmasına rağmen, rota virüsü nedeniyle hayatını kaybeden çocuklar ciddi sayıda.

Peki nedir Rota Virüsü? Rota Virüsünden Çocuklarımız Nasıl Korumalıyız?

EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ ÖZEL OKUL TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLIYOR

Başvurusu tarihi 2 Eylül 2015 Çarşamba günü sona eren ve sonuçları 03.09.2015 Perşembe günü MEB tarafından yayınlanan MEB Özel Okul Eğitim Öğretim Desteği Sonuçları sonrasında tercih işlemleri 4 Eylül 2015 tarihinde başlıyor. Tercih işlemleri için son gün 10 Eylül.Tercih yapmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz. 

2016 - 2017 ÖĞRETİM YILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ

2016 - 2017 Öğretim Yılı Eğitim Öğretim desteği için başvurular ne zaman başlıyor? 2016 - 2017 Öğretim Yılı için özel okullarda ve kolejlerde öğrenim gören ve görecek olan öğrencilere verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Başvurusu nereden yapılacak? Eğitim Öğretim desteği için başvuruları ne zaman yapılacak? Bu soruların yanıtlarını öğrenmek için yazının detaylarına TIKLAYABİLİRSİNİZ.

ÖZEL ÖĞRETİM DESTEĞİ YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

 Tercih işlemleri 4 Eylül ve 10 Eylül 2015  tarihleri arasında gerçekleştirilen MEB Özel Okul Eğitim Öğretim Desteği Yerleştirme Sonuçları 11 Eylül Cuma günü açıklanıyor. Eğitim Öğretim desteği çerevesinde Okul Öncesi öğrencilere 2.680 TL, İlkokul öğrencilerine 3.220 TL, Ortaokul ve Ortaöğretim öğrencilerine  3.750 TL, Temel Lise öğrencilerine 3.220 TL destek verilecek.

2016 - 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURULARI

2016 -2017 Eğitim Öğretim Desteği Başvuruları hakkında detaylar 6 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazetede tebliğ edildi. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında, özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler eğitim ve öğretim desteğine başvurabilecek.

2016 - 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

5580 sayılı Kanun kapsamında açılan özel okullarda okuyacak 75.000 öğrenciye eğitim ve öğretim desteği verilecek. 2016-2017 eğitim öğretim yılı için Eğitim Öğretim Desteği Kılavuzu 11 Ağustos'ta MEB tarafından yayınlandı. Bu kılavuzda öğrencilere verilecek olan öğretim desteği tutarları da yer alıyor. Buna göre: Okul Öncesi öğrencilere 2.860 TL, İlkokul öğrencilerine 3.440 TL, Ortaokul ve Ortaöğretim öğrencilerine  4.000 TL, Temel Lise öğrencilerine 3.440 TL destek verilecek.

2015 - 2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İLK VE ORTA ÖĞRETİM DERS KİTAPLARI

2015 - 2016 Eğitim Öğretim Yılında Okutulacak İlk ve Orta Öğretim Ders Kitapları açıklandı. Aşağıdaki tablodan İlk Öğretim ve Orta Öğretim ders kitaplarına tıklayarak bilgisayarınıza online olarak indirebilirsiniz. Tüm Öğrencilerimize yeni öğretim yılında başarılar dileriz...

EĞİTİM ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER

Özel okullarda okuyan öğrenciler için 2016-2017 Öğretim yılı Eğitim Öğretim Desteği başvuruları 15 Ağustos 2016 tarihinde başlıyor. Veliler 2 Eylül 2016 tarihine kadar başvurularını yapabilecekler. Özel okul teşviğinden faydalanmak için başvuru koşulları neler? Öğrenmek için TIKLAYINIZ.

2016 - 2017 ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI SONUÇLARI

Özel Okul Teşvik Başvuru Sonuçları Burada! Özel okulda 2016-2017 döneminde eğitim görecek olan  75.000 öğrenciye sağlanacak olan Devlet Teşviği başvuru sonuçları 5 Eylül 2016 tarihinde açıklanıyor. Başvuru sonucunuzu öğrenmek için başvuru evrağınızda yer alan "Başvuru Güvenlik Numarası"nı sisteme girebilir ve teşvik başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. 2016 - 2017  Eğitim Öğretim Dönemi teşvik başvuruları ile ilgili olarak detaylar için TIKLAYINIZ...

TEOG SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2015-2016 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte TEOG sınav tarihi de MEB tarafından açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretim Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında ortaokul 8’inci sıınfların katılacağı ortak sınavları 25-26 Kasım 2015 Çarşamba ve Perşembe günü yapılacak. TEOG mazeret sınavları ise 12-13 Aralık 2015 Cumartesi Pazar günü yapılacak.