ÇOCUĞUM OKULA HAZIR MI?

Bildiğiniz gibi İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, her sene Haziran ayının ilk iş gününde başlamaktadır. İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılmaktadır. Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan:

  • 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile;
  • 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile

okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını 1 yıl erteleyebilir.

Sizler için 2016 - 2017 Eğitim Öğretim döneminde kayıt olacak öğrencileri gösteren bir çizelge hazırladık. Aşağıda bu çizelgeyi inceleyebilirsiniz. Çocuğunuzun doğum ayına ve yılına göre, bu sene kayıt olup olamayacağını, doktor raporu ya da veli dilekçesi ile kayıt yapma durumuna bakabilirsiniz.

Şimdiden tüm okula  başlayacak öğrencilere başarılar dileriz.

2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA
KAYIT OLABİLECEK ÖĞRENCİLERİ GÖSTERİR ÇİZELGE

DOĞUM AYI

EYLÜL 2016
İTİBARİYLE KAÇ
AYLIK OLACAĞI

KAYIT DURUMU

AĞUSTOS 2010 ve öncesi  73 Aylık ve Üzeri ZORUNLU
EYLÜL 2010 72 Aylık
EKİM 2010 71 ZORUNLU FAKAT
DOKTOR RAPORUYLA
KAYIT OLMAYABİLİR
KASIM 2010 70
ARALIK 2010 69
OCAK 2011 68 ZORUNLU FAKAT
VELİ DİLEKÇESİYLE
KAYIT OLMAYABİLİR
ŞUBAT 2011 67
MART 2011 66
NİSAN 2011 65 ZORUNLU DEĞİL
İSTEĞE BAĞLI
VELİ DİLEKÇESİYLE
KAYIT OLABİLİR
MAYIS 2011 64
HAZİRAN 2011 63
TEMMUZ 2011 62
AĞUSTOS 2011 61
EYLÜL 2011 60
EKİM 2011
ve sonrası
59
ve daha küçükler
KAYIT OLAMAZ

İlginizi Çekecek Diğer Konular

OKUL VE ÖĞRETMEN SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuğu olan ailelerin ortak sorunlarından biri de Okul Seçimi konusudur. Bir çok aile kızını ya da oğlunu hangi okula göndereceği konusunda çoğu zaman kararsız durumda kalıyor. Çünkü yanlış okul seçimi bir çocuğun tüm hayatını etkileyebiliyor ve bundan dolayı okula karar verirken bazen çok iyi araştırma yapmak önemli bir konu haline geliyor. Peki sizce Okul seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Okul seçiminde öğretmenin önemi nedir? Okulun fiziksel koşulları, sosyal imkanları ne derece önemli? Devlet okulunda sunulan imkanlar yeterli midir?

BEBEKLERE UYKU DÜZENİ

Bebeklerin uyku düzenleri aslında yedikleri içtikleri kadar önemli gelişimleri için. 1 yaşına kadar bu düzeni sağlamak daha kolay olsa da 1 yaş sonrasına bu düzeni bırakan çok anne var. 

Uzmanlar 1 yaşından sonra bebeklerin deliksiz bir gece uykusu uyumalarının gelişimleri için çok önemli olduğu görüşünde. İşte bu düzeni kurmak içinde öncesinde yapılması gereken önemli bir kaç adım var. Bunlar;

  • Odayı ayırmak:(
  • Biberonu kesinlikle bırakmak
  • Gece emzirmelerini kesmek

Bu 3 konuyu hallettikten sonra, sıra uyku eğitimine geliyor.

28. IEFT YURTDIŞI EĞİTİM FUARI 13 EKİM'DE ANKARA'DA YAPILACAK

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı 11-19 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa şehirlerinde gerçekleştirilecek. Yurtdışı Eğitim Fuarına 25 ülkeden yaklaşık 200 üniversite ve Özel Okul / Kolej katılacak. Fuarla ilgili detaylar ve Okulların Burs olanakları ile ilgili yazının ayrıntılarına bakabilirsiniz.

EĞİTİMDE TAM GÜN MODELİNE GEÇİLİYOR

Eskiden sabahçı ve öğlenci  olarak eğitim veren okullarda Tam Gün eğitim modeline geçiliyor. 2019 yılından itibaren geçilecek eğitim modelinde artık sabahçı-öğlenci kavramı kalmayacak. Öğrenciler sabah derslerinden sonra öğle yemeklerini yiyerek öğleden sonra da okula devam edecekler.

Çocuk Büyütürken Başucu Kitapları

Hadi biraz kitap okuyalım!
Anneliğin kitabı olmaz tabii ki, ama daha doğru, daha farkında ve bilinçli ebeveynler olmak için sonsuz kaynak var... Aşağıdakiler benim ilk 10'um... 
1- Aletha Solter - Çocuğunuza Kulak Verin (Çocuğu ve davranışlarını anlamaya yönelik harika bir kaynak.)
2- Dr. Sears – A’dan Z’ye Bebek Bakımı (hamilelik ile başlayan serüven ve sonrasında size başucu kitabı olacak harika bir kitap.)
3- Tracy Hogg - Bebek Bakımına Mucize Çözümler (hayatını kolaylaştırmak isteyenlere)
 

ÇOCUK YAŞTA ÖĞRENİLEN NEZAKET, ZERAFET ve GÖRGÜ KURALLARI

Çocuklara güzel davranmayı öğretmenin bilincinde olan çok az insan vardır. Görgü kurallarını öğreten oyunlar çocuğunuzun toplum içinde nasıl davranacağını öğrenmesine yardımcı olur... Ebeveynlerin  çocuklarına  birisiyle karşılaştıklarında nasıl selamlaşacaklarını , el sıkışacaklarını, ayrılırken neler yapmaları gerektiğini  göstermesi ve öğretmesi önemlidir.  Ayrıca meşgul bir kişiye, nasıl işini bölüp bir şeyler söyleyebileceğini veya bir kişiye kibarca nasıl “hayır, teşekkür ederim” diyebileceğini de öğretmemiz gerekir..

BİLSEM BAŞVURULARI BAŞLIYOR

BİLSEM 2016 - 2017 dönemi Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama Kılavuzu yayınlandı. Buna göre 14 Kasım tarihinden itibaren sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen öğrencilerin gözlem formları E-Okul Sistemi üzerinden doldurulacak. Bilsem gözlem formlarının son doldurulma tarihi ise 9 Aralık 2016 Cuma günü. BİLSEM ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

ÇOCUKLAR SOKAKTA OYNASIN

Çiçek bahçede, balık denizde, kuş gökyüzünde, çocuk da sokakta güzel. Bizler sokağın hakkını vererek sokakta oynayan belki de son nesiliz. Şimdiki çocuklar evde bilgisayar başında, terlemeden, kirlenmeden, düşmeden, dayak yemeden, kavga etmeden güzel güzel büyüyorlar. İçimiz çocuklar gözümüzün önünde olunca çoğu zaman daha rahat ediyor biliyorum. Çünkü şu da bir gerçek ki sokaklar da eski sokaklar değil. Belki de biraz da bu yüzden, yani biz sokağı eskisi gibi güvenli bulmadığımız için çocukları eve ve dolayısıyla teknolojiye mahkum ediyoruz. 

ÇOCUKLARDA YABANCI DİL ÖĞRENME YAŞI NEDİR?

Artık birden fazla dil bilmek günümüzde çok önemli... İş hayatında ve sosyal hayatta başarılı olmak için tek bir dil konuşmak ve yazmak yetmiyor. Bunun için de küçük yaşta farklı diller öğrenmeye başlamak gerekiyor. Peki çocuklarımız yabancı dil eğitimine kaç yaşında başlamalı? Yabancı dil eğitimi için en ideal yaş kaçtır? Yabancı dil öğrenirken nelere dikkat edilmelidir?

2016 - 2017 TEOG SINAVI NE ZAMAN?

2016 - 2017 eğitim dönemi TEOG sınav tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. MEB'in, Temel Eğitimden Ortaöğretim Geçiş sınavı olarak her yıl yaptığı sınava 8’inci sıınf öğrencileri katılacak. Sınav bu sene 23 ve 24 Kasım 2016 Çarşamba ve Perşembe günü gerçekleştirilecek. TEOG sınavına mazereti nedeniyle katılamayan öğrencilerin mazeret sınavı ise 10-11 Aralık 2016 tarihinde (Cumartesi Pazar günü) yapılacak.